Moringa Oleifera

Moringa Oleifera; Asya, Afrika ve Orta Amerika’da mucize sebze olarak kullanılan bir bitkidir. Ağacı, yaprağı, tohumu, kabuğu ve kerestesi ile her bölümü kullanılan moringa Malezya’da fıstık olarak da tüketilmektedir.

Moringa Oleifera Nasıl Yenir? Kök kısmı yaban turpu gibi tüketilmektedir. Yaprakları ise salatalarda ve haşlanarak yemeklerde kullanılır. Yapraklarındaki C vitamini miktarı bir portakala göre 7 kat fazla olan moringa bitkisi bir süte göre 4 kat kalsiyum 2 kat protein, havuca göre 4 kat A vitamini, muza göre de 3 kat potasyum içerir. 

Moringa Nasıl Kullanılır?

Bitkinin Kullanımı: Moringa bitkisi et, tavuk ve balık yemekleri ile sebze yemeklerinde tat veren lezzetli bir bitkidir. Bunun yanında mango meyvesiyle çorbası yapılır. Ayrıca maringo yaprakları ile çay yapılmaktadır. Moringa çayı da uzmanlar tarafından önerilen bir kullanım şeklidir. Tohumlarının ise en mucizevi özelliği içme suyunu temizleme özelliği göstermesidir. Moringa sudaki tüm pislikleri ve mikropları temizliyor! Başta da belirttiğimiz gibi 100 gram moringa tohumu 1 lite suya ilave edildiğinde suyun içerisindeki tüm pislikleri temizler. Suyun içinde ki bakterileri %99 oranında yok eder. Ayrıca moringa tohumu kavrularak fıstık gibi çerez olarak da tüketilebilir.

Dikim yeri: Yarı gölgeden, güneşli alanlara kadar geniş bir alanda gelişebilirler.

Önerilen: Geniş saksılar, bordürler, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun. İç mekan yetiştiriciliğine uygun.

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:   Hızlı

Çiçeklenme dönemi:  Bahar ayı

Dona dayanıklılık: Donlara dayanıksız

İklim kuşağı:  Soğuğa dayanıksız türlerden olup gövdesi 0 dereceye kadar kökleri -5 dereceye kadar dayanabilir. Don olan yerlerde kökler donlardan etkilenmez. Ertesi yıl tekrar kökten sürgün verir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir