Snake Fruit (Salacca Zalacca)

Bilimsel olarak Salacca olarak adlandırılan Salak , güney Sumatra ve güneybatı Java’nın yanı sıra dünyanın diğer bölgelerinde bulunan ve Arecaceae ailesine ait bir meyvedir . Diğer bölgelerde bir gıda ürünü olarak ekildi ve bildirildiğine göre Bali, Lombok, Timor, Malezya, Maluku ve Sulawesi’de tabiatlandı.

Kümeler halinde büyür ve aynı zamanda kırmızımsı-kahverengi pullu deriye sahip olması nedeniyle yılan meyve olarak bilinir. Eti biraz asidiktir ve inanılmaz suludur. Elma , ananas ve muzdan oluşan bir bileşime benzeyen benzersiz bir tada sahiptir

Salak meyvesi, gövde tabanında ardışık dallanma ile oluşan kümeleşmelerde büyüyen, daima yeşil, meyveli, çok dikenli bir palmiyedir. Kökler yüzeyseldir, derin değildir ve tacın hemen altındaki gövdeden yeni kökler çıkar, düğüm noktaları kısa ve kalabalıktır.

Nemli tropikal ova koşullarında yetişirler. Tam güneşten daha iyi performans gösterdiği için kısmi gölge altında yetişir. Salak genellikle iyi drene killi, kumlu ve lateritik topraklar gibi mineral topraklarda yetiştirilir. Salak meyveleri tozlaşma sonrası beş ila yedi ayda olgunlaşır. Ağaç, yıl boyunca meyveler üretir; ancak genellikle Endonezya’da Mayıs ve Aralık civarında en çok meyve elde toplanır. Hasat 5-7 aylıkken gerçekleşir.

Sağlık Yararları

Salak meyvesi, genel sağlık için mükemmel olan Protein, Beta-Karoten, Vitamin-C, Diyet lifi, Demir, Kalsiyum, Fosfor ve Karbohidratlar gibi beslenme maddelerinden oluşur. Salak veya Yılan Meyvesi, güçlü bir antioksidan olan ve kardiyovasküler hastalıkları, felçleri ve hatta kanseri önlemek için iyi çalışan çok sayıda Beta-Karoten içerir. Karpuz ve mangoda bulunandan 5 kat, guavada bulunandan 3 kat daha fazla Beta-karoten  içerir.

 

Kalori 368 Kcal./cup
Ana besinler Demir (% 48.75)
Vitamin B2 (% 15.38)
C vitamini (% 9.33)
Karbonhidrat (% 9.31)
Kalsiyum (% 3.80)
Sağlık yararları Gebe Kadınlara Uygun, Yaşlılık Tedavisi, Dayanıklılık, Genel Vücut Sağlığının Teşviki, Kan Şekeri Düzeyi Kontrolü, Kilo Kaybına Yardım Edilmesi, Hafıza Artırıcı, Kardiyovasküler Sağlığın Korunması, Karın İçin İyi, Göz Tıbbı