Black Sapote (Chocolate Pudding Fruit) (Çikolata Meyvesi Ağacı) 

Trabzon Hurması ailesinden bir meyvedir. Tadı çikolataya benzediğinden çikolata meyvesi, Trabzon Hurması’na benzediği için de kara Trabzon Hurması isimleri ile de bilinir. İngilizce’de Chocolate Pudding Fruit ve Black Sapote, İspanyolca’da Sapote Negro, Zapote, Zapote Negro, Zapote Prieto, Zapote de Mico, Matasano (Matazano) de Mico veya Ebano olarak isimlendirilir. Hawaii’de ise Siyah Trabzon Hurması olarak isimlendirilmiştir. 

Abanozgiller familyasından olan Kara Sapote meyvesinin bilimsel adı Diospyros Digyna’dır. Anavatanı Doğu Meksika, Orta Amerika ile Kolombiya’dır.

Çikolata Meyvesi (Black Sapote) ağacı çok güzel ve büyük yapraklara sahiptir. Yaprakları büyük, yaz-kış sürekli yeşil ve parlak yapıdadır. Uzunlukları 10-30 cm olabilir. Ağacı 25 m yükseklik, 75 cm kalınlığa ulaşabilir. Yapraklar yaz-kış sürekli yeşildir.

Meyve kabuğu yeşildir olgunlaştıkça siyahlaşır. Meyveler kutupları yassı, neredeyse yuvarlak bir şekle sahiptir. 5-12.5 cm genişliğe sahiptirler. Çok etli bir yapıya sahiptir, 4 lobdan oluşur, dalgalı yeşil çanaklara sahiptir. Olgunlaştığında, pürüzsüz ve ince kabuk, zeytin yeşili bir renge, daha sonra ise kirli bir yeşile dönüşür. Meyve eti ise sanki cilalı gibi kahverengi-koyu kahverengi, neredeyse siyah ve reçelimsi bir kıvamda, yumuşak, tatlıdır.

Çiçekler tek tek veya 3-7 çiçekli gruplar halinde, boru şeklinde, beyaz, yuvarlak uçlu ve oldukça güzel kokuludurlar. Çiçekler yeşil çanaklar içinde bulunurlar ve Gardenya benzeri kokuları vardır.

Çikolata meyvesi, çikolata sevenler için adeta ikinci bir alternatiftir. Kalorisi çikolataya göre daha azdır. Günümüzde dondurma ve likör yapımında da kullanılır. Ham meyve oda koşullarında bir hafta on gün içinde olgunlaşmaktadır. Olgunlaştıkça tadı çikolatalı puding gibi bir tat almaktadır.

İklim
Çikolata Meyvesi Ağacı tam tropik iklim meyvesi değildir. İlk birkaç yıl sert rüzgar ve soğuktan korunduğu takdirde dayanıklılığı artacağından dolayı daha soğuk iklimlerde bile yetiştirilebilir. Ağaçlar yerine alıştıktan sonra, sürekli olmayan -3 derecelere kadar olan soğuklara dayanabilir. Meksika’da 1,500-1,800 m ye kadar olan yüksekliklerde yetiştirilmektedir. 


Toprak
Çikolata Meyvesi Ağacı birçok toprak ve iklim şartlarına yüksek adaptasyon yeteneği vardır. Kurak dağlarda veya alüvyonlu, killi dere kenarlarında veya lagünlerde sık sık sele maruz kalan yerlerde de yetişir. Bununla birlikte nemli, kumlu, killi topraklarda da çok sağlam gelişir. Çok iyi drenajı olan kum ve kireç taşı ile çok az üst topraklı yerlerde de yetişebilmektedir.

Hasat
Olgunlaşan meyveler, yeşil veya zeytin yeşili safhasında iken saplarından kesilerek toplanır. 

Saklama
Meyveler parlak yeşil iken toplandıklarında oda sıcaklığında 10 gün içinde olgunlaşırlar. Bu nedenle olgunlaşmadan hemen önce toplanması ve pazara sunulması gerekmektedir. Sert ve zeytin yeşili renkte meyveler 2-6 günde olgunlaşırlar. 

Dikim yeri: Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen: Geniş saksılar, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak: Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı: Hızlı

Çiçeklenme dönemi: İlkbahar

Dona dayanıklılık: Donlara yarı dayanıklı

İklim kuşağı: Soğuğa yarı dayanıklı türlerden olup -3 dereceye kadar soğuklara dayanabilir.

Ömrü: Çok yıllık kalıcı bitki

3 thoughts on “Black Sapote (Chocolate Pudding Fruit) (Çikolata Meyvesi Ağacı)”

  1. Merhaba fidan kac senede meyve vermeye başlıyor genellikle nir ağaçtan kac meyve hasat ediliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir