Pitahaya (DRAGON FRUIT) (EJDER MEYVESİ)

 

Ejderha meyvesi olarak da bilinen pitahaya (pitaya) ağırlıklı olarak Vietnam, Kolombiya ve Tayland?da yetiştirilen bir meyvedir. Hylocereus ailesine ait ağaçlar, sadece geceleri, çok büyük ve beyaz , kokulu çiçek açtığından ayçiçeği ve gecelerin kraliçesi gibi isimlerle adlandırılmıştır. Pitaya, tatlı, kremamsı ve çok güzel, sıradışı bir aromaya sahiptir.  Olgunlaşmış bir pitahaya meyvesi kavun ile kivi karışımı bir tada sahiptir. 1 kg kadar olabilen Pitaya meyvelerinin soğuk tüketilmesi önerilir. Oval biçimde olan pitahaya, muz gibi kolay soyulan kabukları soyularak çekirdekleri ile birlikte yenir. Taze meyve olarak yenilmekle birlikte  meyve suyu ve şarap üretiminde de kullanılır. Çiçekleri de ayrıca yenilebilir ve çay olarak içilebilir.

Vitamin Değerleri

Pitahaya , yüksek miktarda C vitamini içerir. Ayrıca A, B1 ve B2 vitaminleri yönünden de zengindir. Pitahaya, fosfor ve kalsiyum için önemli bir kaynaktır.

Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir, İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimi ve iskelet sağlığı için faydalıdır, Yüksek A vitamini sayesinde göz sağlığına faydalıdır, Lifli bir meyve olduğundan sindirimi düzenler. Antioksidanlar (phytoalbumins) ve son derece zengin çözülebilir lif içerir. Çok iyi bir C vitamini, lif, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Tip 2 diyabet hastaları için mükemmel bir meyvedir.

Saklama Koşulları ve Kullanımı

Pitahaya, 7 ºC de %80 – %90 nemde muhafaza edilmelidir.

Nasıl Yetiştirilir

Pitahaya üretiminin genel olarak kolay olduğu söylenebilir. Kumlu bir ortama dikilen çekirdekler yeterli nem ve su ile desteklenerek birkaç hafta gibi bir sürede çimlendirilebilir. Çimlendirme kabının üzeri uygun bir örtü ile örtüldüğünde nem ve ısı korunarak çimlenme işlemi kolaylaştırılabilir.

Çelikleme ile de çoğaltılabilen Pitayanın onlarca kültür türü vardır. Evlerde de büyük boy saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilecek bir bitkidir.

Pitaya kendi başına ayakta duramayacağından dolayı asma gibi destek isterler. Desteklemek için genellikle beton, tahta gibi sağlam direkler tercih edilir.

Pitaya kuru tropikal , yarı tropikal ve ortalama yağış alan her bölgeye uyum sağlayabilir. Pitaya ağacı çiçek açtıktan yaklaşık 30-50 gün sonra meyvesi hasat edilir. Bazen yılda 5-6 kez  ürün almak mümkün olabilir.

Bitki hastalıklarına karşı dirençli bir ağaç olan Pitaya organik gübrelerle desteklenmelidir.

Pitahaya üretiminin genel olarak kolay olduğu söylenebilir. Kumlu bir ortama dikilen çekirdekler yeterli nem ve su ile desteklenerek birkaç hafta gibi bir sürede çimlendirilebilir. Çimlendirme kabının üzeri uygun bir örtü ile örtüldüğünde nem ve ısı korunarak çimlenme işlemi kolaylaştırılabilir.Çelikleme ile de çoğaltılabilen Pitayanın onlarca kültür türü vardır. Evlerde de büyük boy saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilecek bir bitkidir.

Bunları Biliyor muydunuz?

Pitahaya sadece geceleri çiçek açar.

Dikim yeri: Koyu gölgeden, güneşli alanlara kadar geniş bir alanda gelişebilirler.

Önerilen: Çiçek tarhları, geniş saksılar, bordürler, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun. İç mekan yetiştiriciliğine uygun.

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Hızlı

Çiçeklenme dönemi:  Bahar ayından itibaren sezon boyu ve sonbahar

Dona dayanıklılık: Donlara az dayanıklı

İklim kuşağı:  Soğuğa az dayanıklı türlerden olup kısa süreli -2 dereceye kadar dayanabilir. Hem meyvelerinin aromatik kokusundan  hem de olağanüstü çiçeklerinden dolayı bahçecilikte tercih edilen türlerindendir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki