Pawpaw (Asimina Triloba)

Anavatanı Amerika Birleşik Devletleri olan bu bitkinin en  önemli özelliklerinden birisi güzel ve lezzetli meyveleri ile ünlü olan  (Cherimola , Custard Apple, Atemoya, Ilama, Soncoya, Sugar Apple, Briba  vb.)  tropik Annonaceae  familyasının  soğuğa  dayanıklı (-25° C) tek  üyesi olmasıdır. Yaprak döken bir bitki olan Pawpaw koyu yeşil yapraklara sahiptir (12-25cm).  Yerden itibaren yoğun yapraklı, dallı, konik  şekilde  gelişerek hoş bir tropik bitki görüntüsü alırlar. Çiçekleri 2-4 cm çapında olup 3 diş, 3 iç taç yaprak ve 3 çanak yapraktan oluşur. Çiçekler yapraklardan önce açar. Ayrıca karpeller genellikle birden çok ovum içerir. Bu sebeple tek çiçekte birden çok meyve oluşabilir. Pawpaw çiçekleri erkek ve dişi yapıları aynı çiçekte taşımasına rağmen kendine verimsiz kabul edilmektedir. Bunun muhtemel sebebi ise polenler dökülmeye başladığında stigma  polen kabul etmemektedir. Bu sebepten pawpawlar iyi bir meyve verimi elde edebilmek için karşı tozlanmaya ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla en az iki ağaç yetiştirmek gerekecektir.                  

    Çiçeklerin güzel  görüntüsü kokusuyla ters orantılı olduğu için arılar pek ilgi göstermezler. Fakat güzel kokuyu sevmeyenler de vardir. Bu sebeple tozlaşma işinde böcekler ve sinekler görev yapar. Ayrica kendiniz de kolaylikla elinize küçük bir firça alarak tozlaşma yapıp meyve verimini artırabilirsiniz.

    Pawpaw meyvesi botanikte berry olarak sınıflandırılır. Meyvesi yuvarlak, oval veya böbrek şeklinde olabilir. Meyve ağırlığı 50 ile 500 gram arasında olabilmekle beraber ortalama 150-200 gramdır. Pawpaw agaçları 5-7 yıl arasında meyve  vermeye başlar. Meyvelerinin tadının Muz, Mango, Ananası andıran çok güzel ve kuvvetli bir aromaya sahip olduğu ve olgunlaşınca yenmesi gerektiği; ayrıca ağaçtan erken koparılmaması belirtilmektedir. Olgunlaşan meyveler sarı-kahverengi-siyah renk almaktadır. Olgunlaşmış meyveler oda sıcaklığında 2-3 günde bozulmaktadır. Buzdolabında 3 hafta kadar saklanabilmektedir. Bu güzel tada sahip meyve vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.

     Pawpaw derin, drenajı iyi olan, organik madde bakımından zengin, hafif asidik ve nemli topraklarda iyi yetişmektedir. Genel olarak birçok bitki zararlısına karşı dirençlidir. Fidanlar ilk iki yıl güneş ışınlarına karşı hassastır. Yetişkin hale geldiğinde ise güneş alan yerlerde daha iyi yetişirler.

Kuzey Amerika orjinli -25 dereceye kadar dayanıklı nadir bir meyve ağacıdır. -25 dereceye kadar dayanıklı olmasıyla Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir.

Dikim yeri:  Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen:  Küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Normal

Çiçeklenme dönemi:  Bahar ayında

Dona dayanıklılık:  Donlara oldukça dayanıklı

İklim kuşağı:  Soğuğa oldukça dayanıklı türlerden olup -25 dereceye kadar dayanabilir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir