LONGAN FRUİT (Ejderha Gözü)

 Çin ve Güneydoğu Asya’ya özgü bir meyve ağacıdır. Lezzetli meyveleri taze olarak tüketilebileceği gibi, Asya’da kurutulmuşu çorbalarda, tatlılarda ve soslarda kullanılır.

Kurutulmuş Longan meyvesinin eti; sulu, saydam ve renksiz olan taze Longan meyvesinin aksine neredeyse siyaha çalan bir koyu kahverengi renge sahiptir çok lezzetli bir tadı vardır.

Longan meyveleri 1-3 cm çapındadır ve açık kahverengi bir kabuğa sahiptir. Sulu ve yarı saydam bir meyve eti vardır. Her meyvede 1 adet koyu kahverengi çekirdek bulunur. Meyveler ağaçta üzüm salkımı gibi asılı dururlar.

Longan 12 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir ve dona karşı çok duyarlıdır. Longanın dışında elle soyulabilecek kalınlıkta ve sertlikte kahverengi bir kabuk bulunmaktadır. Meyveyi yemek için bu kabuğu soymak ve içindeki şeffaf görünümlü etli kısmı kabuğundan çıkarmak gerekmektedir.

Longanlar Güneydoğu Asya’da  denizden 500m yüksekliğindeki yerlere kadar  alanlarda yetişir. Kurak iklime toleranslı bir ağaçtır.  Longanlar hem zengin kumlu ve killi topraklarda hem de hafif asitli ve organik maddece zengin topraklarda  çok iyi gelişir.

Sıcaklığın genellikle 4-5 derecenin altına düşmediği ortamlara ihtiyaç duyarlar. Küçük ağaçların dalları -1 dereceden sonra zarar görür. Birkaç derece daha düştüğünde ise tamamen donar ve ölür. Büyük ağaçlarda -3 derecelerde yapraklarda hasarlar görülür. -4 derecelere düştüğünde küçük dallarda hasar oluşur. Isı -5 derecenin altına düştüğünde ise büyük dallarda hasar oluşur ve hatta ağaç kurtarılamayabilir.

Longan (ejderha gözü) adını, meyvesinin kabuksuz hali ile tam bir göz küresini andırışından alır (meyvenin ortasındaki siyah çekirdeği, meyvenin saydam etli kısmına yerleşmiş bir iris gibi görünür). Çekirdek küçük, yuvarlak ve serttir.

Çin’e ait yiyecek terapisinde ve alternatif tıpta relaksasyon (gevşeme) üzerinde bir etkisi olduğuna inanılır.

 

Longan meyvesinin faydaları

Longan çeşitli vitaminler ve mineralller ile demir, magnezyum, fosfor, potasyum ile bol miktarda A ve C vitaminleri içerir. Yapılan araştırmalarda  longanın içeriğinde gallic asit, corilagin ve ellagic asit gibi fenolik bileşikler bulunmuştur. Bu da gösteriyor ki longan meyvesi antioksidan özellik göstermektedir ve ciğer koruyucu, kanser önleyicidir.

Longan mide ağrılarında ilaç olarak, ödemde, uykusuzluk gibi durumlarda kullanılır. Kalbi güçlendirir, kanı besleyici etkisi ile sinir sistemini sakinleştirici bir etkisi vardır. Vietnam’da longan meyvesinin çekirdekleri yılan ısırmasında yaraya bastırılarak zehirin emilmesinde kullanılır. Longanın çekirdekleri terlemeyi önleyicidir ve toz haline getirilen çekirdeklerin doku yaralanmalarında kanamayı durdurucu etkisi vardır.

 

Dikim yeri: Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen: Geniş saksılar, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak: Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı: Hızlı

Çiçeklenme dönemi: İlkbahar

Dona dayanıklılık: Donlara yarı dayanıklı

İklim kuşağı: Soğuğa yarı dayanıklı türlerden olup -3 dereceye kadar soğuklara dayanabilir.

Ömrü: Çok yıllık kalıcı bitki