Coffea Arabica

Arabica kahve nedir? (Coffea Arabica)

Kısaca “Arabica” olarak bilinen arabica kahve çekirdeği, ilk olarak Etiyopya”da üretilmiştir. Dağlık platolar ile volkanik arazilerde yetişen Arabica, yetiştirildiği bölgelerde 800 ila 2000 metre arası yükseklikleri sever. Çiçeklendikten 9 ay sonra meyveler olgunlaşır ve hasada uygun hale gelir. Dünya kahve üretiminin yaklaşık yüzde 70″lik kısmını oluşturur.

Arabica kahvesinin özellikleri
Arabica kahve, oldukça kaliteli bir çekirdek türü olup asit oranı diğer çekirdek türlerinin çoğuna göre daha düşüktür. Lezzetli, tatlı bir aroması vardır ve göreceli olarak daha az kafein içerir. Bu sebepele, iyi kahve harmanlarında sıklıkla arabica kahve çekirdeklerine yer verilir.

Kahvenin Bitkisel Yaşamı

Kahve, bir ağacın meyvesinin çekirdeğidir. Aile Rubiaceae, cinsi ise Coffea”dır. Çok sayıda Coffea türü varsa da, ekonomik anlamda iki tanesi önemlidir:Coffea arabica (Arabica) ve Coffea canephora (Robusta). Kahve ağacı Arabistan yarımadası kökenlidir.

Çiçekleri beyaz ve hoş kokulu, kirazı andıran kırmızı meyvesinin içinde iki çekirdek bulunan, dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve veren bir ağaç türüdür. Ağacın normal boyu 8-10 metreyi bulabilirse de, üretim teknikleri nedeni ile genellikle 2-3 metreye kadar büyümesine izin verilir. Yaprakları sürekli yeşildir. Don”a karşı duyarlı bir ağaçtır.

Genellikle yağmurun hemen ardından ağaçlar beyaz renkli, kısa ve yoğun kokulu çiçeklerini açarlar. Bu çiçeklerin ömrü sadece birkaç gündür. Güçlü ve keskin kokuları kimi zaman yasemini kimi zaman portakal ağacının çiçeğini andırır. Yeni çiçek vermeye başlamış bir ağaç, dallarında bir yılda toplam 20-30 bin çiçek taşır. Coffea Arabica  otogam iken, Coffea Canephora için polinasyon gerekir. Fertilize olan çiçekten kahve yemişi gelişir. Bu yemiş 1,5 cm. büyüklüğünde, yuvarlak ve başlangıçta yeşil renklidir. Olgunlaştıkça rengi kırmızıya dönüşür ve esas kullanılan kırmızı renkli yemişlerdir. Kalın bir kabuğa sahip bu yemişin içinde çekirdek vardır. Kahvenin elde edildiği kısım bu çekirdektir. Çekirdeğin üzerini parşomen adı verilen beyazımsı bir zar kaplar ve bunun altında da ikinci bir gümüş zar adı da verilen bir tabaka vardır. Bu tabakaların içerisinde ise, kahve çekirdeği yer alır. Hemen her zaman bir yemiş, iki çekirdek taşır. Çekirdekler yeşil renklidir. Kahve bu çekirdeklerden elde edilir geri kalan ise atılır. Yemişlerin rengi kırmızı olunca olgunlaşmış demektir ve bozulmadan toplanmalıdır. Bu toplama işlemi çeşitli yöntemlerle yapılırsa da, en iyi ama en zahmetli yöntem elle toplamadır.

Arabica ve Robusta:

Arabica, dünyada en yaygın kahve ağacıdır.  Elde edilen ürün kaliteli olduğu için yaygın olarak yetiştirilmektedir. Robusta daha nemli, sıcak bölgelerde de yetiştirilebilir ancak ürünü daha kalitesizdir. “Gold” adı altında satılan kahveler genellikle Arabica”dan yapılır. Genellikle alışkın olmayan bir göz, bu iki kahve ağacının çekirdeklerini birbirinden ayırd edemez. Aralarındaki en önemli fark ise Arabica çekirdekleri %1-2, Robusta çekirdekleri ise % 2-5 kafein içerirler. Ayrıca Robusta daha asidik olup, sindirimi daha zordur. İçimleri açısından ise, Arabica daha hafif ve aromatik iken, Robusta daha acımsı ve daha az lezzetlidir.

Türkiye’de kahve:

Türkiye’de kahve ağacı yetiştirilmesi amacı ile özellikle Akdeniz yöresinde kahve ağacı olan çeşitli bölgeler vardır. Hatta evinde kahve ağacı yetiştiren meraklılar da vardır.

Dikim yeri:  Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen:  Geniş saksılar, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Normal

Çiçeklenme dönemi:  Bahar ayında

Dona dayanıklılık:  Donlara dayanıksız

İklim kuşağı:  Soğuğa dayanıksız türlerden olup +4 dereceye kadar dayanabilir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki