AMARULA (MARULA)

Amarula; Mango, Kaju ve Antep fıstığı ile aynı familyadan gelen ve Afrika’da yetişen tohumları protein açısından zengin, meyvesi yenen ve likör (Amarula) yapımında kullanılan, yağı ise Afrika’nın en önemli kozmetik hammaddelerinden biri olan bir bitkidir.

Ağacın hafif sarıya çalan renkteki meyveleri terebentin gibi keskin aromalı ve ekşi ve suludur ayrıca bir portakalın 8 katı kadar C vitamini içermekte olduğu için vitamin yönünden oldukça zengindir.  Taze olarak tüketilip satıldığı gibi, meyvelerinden (içindeki büyük tohumundan) elde edilen Amarula yağı yemeklere katılabilir. İçerdiği deriye faydalı asit, yağ ve mineraller nedeniyle kozmetik sektöründe hatta dericilikte kullanılmaktadır.

Son derece sulu olan marula meyveleri, eğer bekletilirse aynı zamanda % 17 alkol içerir. Alkol oranı yüksek bekletilmiş fermente edilmiş meyveleri Amarula gibi çeşitli içki ve likörlerin yapımında da kullanılabilmektedir. Beklemiş fermente olmuş meyveleri aşırı yemek, sarhoşluğa neden olabilir.

Afrikalı bazı hayvanların yedikten sonra sarhoş olduğu görülmüştür. Bu sebeple marulayı popüler efsane haline getiren ”Animals Are Beautiful People” adlı James Ulys tarafından çekilen 1974 tarihli belgeselde maymunlar, filler, domuzlar v.s bir kısım canlılar beklemiş marula meyvelerinden sarhoş olmuş şekilde tasvir edilmiştir.

Dikim yeri:  Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen:  Küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Hızlı

Çiçeklenme dönemi:  Bahar ayında

Dona dayanıklılık:  Donlara dayanıklı

İklim kuşağı:  Soğuğa dayanıklı türlerden olup -7 dereceye kadar dayanabilir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki

12 thoughts on “Amarula (Marula)”

  1. Sayfanızda bu fidelerin olup olmadığı ve fiyatı belli değil. Fiyatlarını da koysanız sanırım iyi olur. Sepete ekle birimi yok. Nasıl alışveriş yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir