STEVİA (ŞEKER OTU)

 

Stevia, Paraguay ve Brezilya’da yetişen bir bitkidir. 1887 ‘de Paraguay yerlilerinin kullandığı şifalı bitkiler üzerinde inceleme yapan Güney Amerikalı bilim adamı Antonia Bertoni tarafından keşfedilmiştir. Paraguay kızılderilileri tarafından “Tatlı ot” ve “Ballı yaprak” ismiyle anılan ve tatlandırıcı olarak kullanılan stevianın sırrını çözmek için, 1931’de Bridel ve Lavieille adında iki Fransız kimyacı bitkinin yapraklarından elde ettikleri ekstre (öz) üzerinde çalışmaya başladı. Onların çalışmaları sonucunda beyaz kristal yapıda ve “Stevioside” adı verilen saf bir ürün elde edildi ve bu maddenin normal rafine şekerden 100 ile 300 kat daha tatlı olduğu fark edildi. 1971’de Çinli araştırmacı Dr.Tei-Fu-Chen Paraguay’ı ziyaretinde ilgisini çeken Stevia bitkisi üzerinde çalışmalar yaparak, kimyasal olmayan doğal yöntemlerle Stevia ekstresi (özü) elde edilmesinde ve yapraklarda bulunan keskin tadın kaldırılmasında başarılı oldu.

Paraguay ve Brezilya’da yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan stevia (şeker bitkisi) , Japonya’da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır.

Stevia Ekstresi’nin en büyük özelliği bir doğal tatlandırıcı ve diyet gıdası olarak hiç bir şekilde kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler içermemesidir. Su bazlı olarak üretilir ve üretiminde alkol ya da herhangi bir kimyasal madde kullanılmaz. Stevia Ekstresi kandaki şeker düzeyini yükseltmeksizin, şişmanlatmaksızın ve kalori vermeksizin içeceklerinizi veya gıdalarınızı tatlandırır.

Şeker Otunun başlıca üreticileri Paraguay, Brezilya, Japonya ve Çin’dir.

Kurutulmuş haldeki şeker otu yaprakları normal şekerden 10-15 kat daha tatlıdır. İşlenerek toz haline getirilmiş şeker otu normal şekerden 200-300 kat daha tatlıdır. Şeker otu, yapay tatlandırıcıların kullanıldığı diyetlerde, yapay tatlandırıcıların yerine kullanılabilmektedir. Şeker Otu ile birçok yemek, tatlı, pasta pişirilebilmektedir. Şeker Otu 300 C üzerine kadar ısıya dayanabilmektedir Şeker Otunun kalorisi yoktur. Birçok araştırma yapılmasına rağmen her hangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Tamamlanan iki araştırma sonucuna göre şeker otu dişlere zarar vermemektedir.

Şeker Otundan Kendi Başınıza Öz Üretmeniz Mümkün Mü?

Taze veya kurutulmuş şeker otu yapraklarını kullanarak bir öz üretebilmek mümkündür. Bir miktar (ne kadar belirtilmemiş) şeker otu yaprağını veya kurutulan yapraklardan elde edilen tozu, brandy veya viski gibi bir alkol içinde 24 saat bekletip , yapraklarını süzdükten sonra alkolü kaliteli su ile seyreltilmesi sonucu elde edilen sıvı , kısık ateşte kaynamasına izin vermeden ısıtılır. Isınma ile alkol buharlaşarak sıvıdan uzaklaşır . Şeker otu özü, kaliteli bir su ile de hazırlanabilir fakat şeker alkolde daha çok çözülecektir. İstenirse şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatma yapılabilir.

STEVIA GÜVENİLİR Mİ? EVET.
Stevia yan etkileri olmadığı raporlarla kanıtlanan ve yüzyıllardır Paraguay yerlileri tarafından kullanılıp aynı zamanda korunan natural bir bitkidir. Rigerous’un yaptığı uluslararası kanıtlanmış çalışmalara göre stevia, hem insanda hem de hayvanda toksik maddelerin atımına büyük katkısı olan bir bitkidir. Stevia 40 yılı aşkın süredir (yıllık 1000 ton) büyük miktarlarda tüketilmiştir.

BEN STEVIA’NIN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR ? 
BİLİM STEVIA’NIN HİÇBİR YAN ETKİSİ OLMADIĞINI KANITLAMIŞTIR. Stevia yaygın bir biçimde 1970 yılından beri Japonya’da kullanılmaya başlanmıştır ve yan etkisi olduğuna dair hiçbir rapor bulunmamaktadır. Klinik ve laboratuar koşullarının sıkı koşulları altında yüzlerce teste tabi tutulmuş tamamen güvenli olduğu tespit edilmiştir. Stevia yaygın olarak aşırı doz veya toksisite NO raporları ile beraber 40 yılı aşkın bir süredir bütün dünyada kullanılmaktadır.

STEVIA NASIL TATLI OLUYOR? 

STEVIA’NIN TATLILIĞI SİZİN KULLANIŞ ŞEKLİNİZE BAĞLIDIR.  Ham yaprağı stevia bitkisinden ve yaprak tozu (yeşil) şekerden 10-15 kat daha tatlıdır. Stevia konsantreleri ( beyaz sıvı veya toz ) şekerden 100-300 kat daha fazla tatlı olabilir.

Dikim yeri:  Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen:  Geniş saksılar, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Hızlı

Çiçeklenme dönemi:  Yaz ve Sonbahar aylarında

Dona dayanıklılık:  Donlara dayanıklı

İklim kuşağı:  Soğuğa dayanıklı türlerden olup gövdesi -5 kökleri -10 dereceye kadar dayanabilir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir