Güz Zeytini (Güz Yemişi ) Elaeagnus Umeletta

LİKOPEN ZENGİNİ BİR ÜZÜMSÜ, GÜZ ZEYTİNİ

Güz zeytini genellikle geniş çalı veya ufak ağaçlar şeklinde kendini gösteren, zarif sarı çiçekleriyle, gümüş noktalı yaprak ve kırmızı üzümsü meyveleriyle peyzaj değeri çok yüksek bir bitkidir. Çin, Kore ve Japonya?da doğal olarak yetişir, 1800?lü yıllarda Amerika?ya getirilmiş ve yaygınlaşarak bir çok yerde doğal olarak yetişmeye başlamıştır.

Güz zeytinin meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Özellikle ilk donlar başlamadan önce toplanan meyvelerin çok sulu ve en mükemmel tada ulaştığı, hafif ağız buran, Frenk üzümü, cranberry ve şeftaliyi andıran bir tadı olduğu söylenmektedir
Güz Zeytini meyveleri haricinde, süs bitkisi ve erozyon önleyeci olarakta yetiştirilmektedir.

Güz Zeytini bitkisi saksıya çok uygun bir bitkidir.

20-30 Litre arası saksılarda rahatlıkla yetiştirip meyvesini alırsınız.

Çok erken meyveye yatar. 2 Yaşında meyve verir.

Güz Zeytini -34 dereceye kadar dayanıklı bir bitkidir. Meyveleri benekli ve suludur.

Güz Zeytini yüksek düzeyde A,C ve E vitaminleri, biyoaktif bileşikler, esansiyel yağ asitleri, beto karoten, lutein içerir.

Birçok kanser hastalığını önleyen madde olarak bilinen likopen güzyemişinde domatesten 17 kat daha fazladır. Prostat kanseri, pankreas kanseri gibi birçok kansere yakalanma riskini düşüren özellige sahiptir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Güz zeytininin bütün bu özelliklerinin yanında bütün eleagnus türlerinde olduğu gibi havadaki nitrojeni, köklerindeki nodlarında bulunan simbiotik bakteriler yardımıyla diğer bitkiler için yararlı nitrojene döndürme özelliği vardır. Bu yüzden toprak ıslahında da kullanılmaktadır. Verimsiz toprakların ıslahında ve erozyon önlemede çok etkili bir ağaçtır. Gölge tolelaransı olduğundan, ceviz ağacı gibi ağaçlarla birlikte toprak verimini artırmak amacıyla kullanılabilir. Toprakta azot üretebilme özelliğinden dolayı birçok değişik tür ile birlikte dikilebilir. Ülkemiz topraklarının büyük kısmı Alkali olduğundan ph seviyesini düşürme bakımından çok önemli bir fonksiyonu vardır.

 

Dikim yeri:  Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen:  Geniş saksılar, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Hızlı

Çiçeklenme dönemi:  İlkbahardan sonbahara kadar sürekli çiçek açıp meyve verir

Dona dayanıklılık:  Donlara çok dayanıklı

İklim kuşağı:  Soğuğa çok dayanıklı türlerden olup -34 dereceye kadar dayanabilir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir