Ginseng (Hint Ginsengi) (Ashwagandha) (Withania Somnifera)

Patlıcangiller familyasındandır. İt üzümü ailesine dahil küçük ve odunsu bir bitki olan Ashwagandha’nın anavatanı Hindistan, Avustralya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun kuru bölgeleridir.

30-200 cm boylarında tüylü eliptik yapraklı, çok yıllık, bir kültür bitkisidir. Yeşilimsi sarı küçük çiçeklerini portakal rengi küçük meyveler izler.

Eski Hint hekimliği Ayurveda da hayati fonksiyonları dengelemek amacıyla kullanılmıştır. Stres giderici, bağışıklık sistemini dengeleyici, iltihap iyileştirici, yaşlanmayı geciktirici, zihinsel yetenekleri geliştirici, hatta afrodizyak olarak tanınmıştır.

Bitkinin adlarından biri olan “Ashwagandha” “insana bir atın gücünü kazandıran “ anlamına gelmektedir.

Kültürü için güneşli iyi drenajlı toprak ister, bitkilerin birbirinden uzaklığı 50 cm olmalıdır. Tohumlar yarı kumlu toprağa ekilir ve 14-21 gün içinde filizlenir. Köklerin hasadı, bitkinin üst kısmı kuruyup meyveleri kızarınca ocak – mart aylarında yapılır. Kökler kolay kuruması için 7-10 cmlik parçalar halinde kesilir. Meyveler de bir sonraki rekolte için tohumlarını almak üzere dövülür. Bir hektarlık bir alandan ortalama 400-500 kg kök ile 50 kg tohum elde edilir. 600 tohum bir gram kadar gelir. Bileşiminde witanin ve somniferin alkolitleri bulunur.

Halk hekimliğinde bitkinin bütünü ama en çok da kökleri kullanılır. Strese direnci arttırır, sıkıntıyla, strese, güçsüzlükle savaşa destek olur, fiziksel ve zihinsel performansı arttırır. Mesane iltihabında, romatizma vb ağrılarda etkilidir.

Dikim yeri: Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen: Küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak: Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı: Normal

Çiçeklenme dönemi: Bahar ayında

Dona dayanıklılık: Donlara dayanıklı

İklim kuşağı: Soğuğa dayanıklı türlerden olup -10 dereceye kadar dayanabilir.

Ömrü: Çok yıllık kalıcı bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir