Biberiye (Rosmarinus Officinalis)

Diğer adları : Biberiye, Rosmarin, Rosmarinus officinalis, Kuş dili, Hasalban

Biberiye çiçeklerinin neden mavi olduğuna dair efsanevi ve güzel bir hikayesi vardır. Mısır’da kutsal bir ailenin bezgin kızı olan Mary pelerinini biberiyenin beyaz çiçekleri üzerine örtmüş. Mary’nin peleriniyle çiçekler mucizevi olarak değişerek mavi renkte olmuş. Biberiyenin İspanyolca adı romero ya da hacıların bitkisidir. Nebati olarak beyaz çiçek türleri vardır fakat gölgede mavi çiçektirler. biberiye otu Kuşdili adıyla da bilinen Biberiyenin, iğneye benzeyen kokulu yaprakları yazın toplanarak kurutulur. Biberiye süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

Biberiye özellikleri : Ballıbabagillerden; Akdeniz çevresinde çok yetişen; küçük, kalınca, ensiz ve kokulu yaprakları ile çiçeklerinden faydalanılan bir bitkidir. Yaprakları iğneye benzer. Boyu 2 metre kadardır. Çiçekleri mavi veya eflatundur. Çiçeklerinden renksiz veya soluk sarı renkte olan biberiye esansı çıkarılır. İçeriğinde kafuru, sineol, kamfen, pinen, borneol ve bornilasetat vardır.

Biberiyenin faydaları : Biberiye bitkisi Sindirime faydalı bir besin olan Biberiye, mide ve bağırsakları uyararak hazmı kolaylaştırır. İdrarı ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. Vücuda zindelik verir. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Migren türü baş ağrılarını hafifletir, çarpıntıyı giderir. Astım ve bronşite karşı faydalıdır. Kansızlığa ve sarılığa iyi gelir. Biberiye yağı romatizma olan yere sürülürse romatizma ağrılarını dindirir.

Biberiye neye iyi gelir : Hazımsızlığı giderir. Çarpıntıyı keser. Yarımbaş ağrılarını giderir. Baş dönmesini keser. Astım, bronşit ve kansızlıkta faydalıdır. Yağlı saçların yağını alır. Burkulmalarda ve deri yaralarında da haricen kullanılır. İdrar ve adet söktürür. Safra ifrazatını arttırır. Kan dolaşımını kuvvetlendirici, vücudu dinlendirici, hazmettirici, antiseptik (mikropları öldürücü), antiflogistik (iltihapları önleyici), damarları büzücü ve kuvvetlendirici, terletici, kramp çözücü, adet (regl) halini kuvvetlendirici ve ayrıca cinsel gücü de artırdığı iddia edilmiştir.

Biberiye yaprağının faydaları : Biberiyenin yaprakları, yapraklarından elde edilen yağı ve çiçekleri kullanılır. Cilt bakımı için de kullanılan biberiye cilde esneklik ve sıkılık verir.

Biberiye nasıl tüketilmeli : Bir litre kadar suya biberiye ve kekik yağı karıştırılıp cilde sürülürse, cildi temizler ve yumuşatır. Ayrıca sivilcelere de iyi gelir. Burkulan eklemlere ve deri yaralarına sürülürse faydası görülür. Biberiyenin genellikle yaprakları, nadiren sürgünleri de çay, tentür, natürel ilaç, baharat ve eterik yağ elde etmek için kullanılır. Biberiye mükemmel bir güzellik ürünüdür. Merhem haline getirilerek vücuda sürülürse cildi güzelleştirir, karışıklıkları giderir. 2 gram kurutulmuş biberiye yaprağı ve çiçeği bir tas içinde 20 dakika kaynatılarak içilirse mide rahatsızlıklarına, mide ve bağırsak gazlarına iyi gelir. Regl gecikmesini önleyicidir. Saçlar bu çayla yıkandığında gürleşir, vücut yıkandığında güzelleşir.

Biberiye nasıl kullanılır : Ezilerek elde edilen mayi zehirlenmelere karşı kullanılır. Ayrıca sırta sürülürse omuriliği kuvvetlendirir. 3 damla biberiye yağı kesme şekerin üzerine damlatılarak yenirse krampları, mide ve bağırsak gazlarını giderir. Biberiye çiçekleri ekmek ve tereyağı ile birlikte yenirse kanı temizler. Biberiye yaprakları ekmek ve tereyağı ile birlikte yenirse iştahı açar. Nefes darlığına iyi gelir.

Biberiye çayı : Biberiye çayı nasıl yapılır. Bir veya iki kahve kaşığı ince kıyılmış Biberiye yaprağı demliğe konur, biberiye çayı ne kadar içilmeli üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilerek 6-10 dk demlenmeye bırakılarak ve sonra süzülerek içilir. Bazı yazarlar kaynatılması gerektiğini söylemektedirler. Bu yanlış bir yoldur. Çünkü birleşimindeki eterik yağ uçarak yok olur.

Biberiye çayının faydaları : Biberiye çayı mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Safra kesesi salgısını çoğaltır. İştahı artırır. Krampları giderir.

Biberiye zayıflatır mı : Biberiye bitkisi etkili bir İdrar söktürücüdür. Bu sayede ödem atmanızı sağlar.Biberiye bitkisi de idrar söktürücü ve terletici özellikler taşımaktadır. Bu sayede yağ yakmamız hızlanıyor, biberiye zayıflama çayı en iyisi zayıflamak için beşi bir yerde zayıflama çayı kullanın, oradaki biberiye zayıflama için yeterlidir.

Biberiyeli aroma terapi : Biberiye yaprakları su buharı ile damıtılır ve eterik yağı elde edilir. Bu eter yağından günde 3-5 defa 2-3 damla bir kesme şekere veya bir parça ekmeğe damlatılarak alınır. Biberiye eter yağında 10-15 damla aroma damlası aroma konisine damlatılır ve koku odaya güzel bir ava verir. Ev kadınları pencere, kapı ve yerleri silerken ilaçları sulara katılır ve eve güzel bir koku verir.
biberiye baharatı : Biberiyenin yaprak ve çiçekleri kurutulup toz haline getirildikten sonra yemeklere katılır. Genellikle pirzola, kızartma, kavurma veya sulu et yemekleri ile tavuk yemekleri ve çorbalara katılırsa özel bir tat verir.

Biberiye merhemi : Merhemini yapmak için 100 gr Vazelin ve 100 gr Parafin tencerede hafif ısıtıldıktan sonra içine 100 gr Biberiye yağı katılır ve hafif ısıtıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Bir gün bekledikten sonra hafif ısıtılarak süzülür ve tekrar soğumaya bırakılır.

Biberiye banyosu : Biberiye banyosu için biberiye yaprak ve çiçeklerinden 20-30 gr haşlandıktan sonra 8-10 dk dem banyosuna katılır ve banyoda 15-20 dk kaldıktan sonra şampuan veya sabun kullanmadan 20-30 dk yatılır. Biberiye banyosu tansiyonu yükseltebilir.

Biberiyenin zararları ve yan etkisi : Biberiye yaprak ve çiçeğinin bilinen bir yan tesiri yoktur. Biberiye eter yağı ise oldukça serttir. Bu nedenle hamile kadınların kullanmaması gerekir.

Dikim yeri:  Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen:  Geniş saksılar, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Hızlı

Çiçeklenme dönemi:  Bahar ayından itibaren sezon boyu ve sonbahar

Dona dayanıklılık:  Donlara dayanıklı

İklim kuşağı:  Soğuğa oldukça dayanıklı türlerden olup -20 dereceye kadar dayanabilir.

Ömrü:  Çok yıllık bitki