Melisa (Çiçek Melisa)

 

Melisa çiçeğinin ilginç özelliği akşamları minik çiçeklerinin güneşin batmasından sonra açılması ve çok güzel bir koku yaymasıdır. Çiçekler sabah güneşin doğuşuyla kapanır ve koku yayması da durur. Melisa çiçekleri geceleri çok yoğun bir koku verir. Çiçekli bir dalını keserseniz evde vazoda uzunca süre koku vermeye devam eder yalnız suyuna biraz oksijenli su katın ki uzun dayansın. Bu arada bütün parçaları zehirlidir yenilmemeli yutulmamalıdır (dal yaprak vs.).  Melisa da dendiği için tıbbi melisa ile kesinlikle karıştırılmaması gerekir. Melisa çayı pek çok şeye iyi gelir. Bu tür yapraklarından çay yapılan tür değildir. Sadece çiçeğinin yoğun ve güzel kokusundan dolayı yetiştirilir.

Melisa çalısı; dört metreye kadar boylanabilen koku salan dış yer süs bitkisidir. Melisa çalısının başka ismi da Kolonya çiçeğidir. Bahçeler için tercih edilebilecek keskin kokulu bitkidir. Çok güzel kokar. Bilhassa iyice büyüdükten ve çiçeklendikten sonra dikilen yeri çiçeklerinin kokusu saracaktır. Zaten bu sebepten diğer ismi Kolonya çiçeğidir. Çiçeklenmesi havaların ısınmasıyla başlayarak sonbahara kadar devam edecektir.

Bahçelerinizde boş kalan bölümleri değerlendirmek için harika bir bitkidir. Melisa çalısı yarı nemden hoşlanan bir bitkidir. Bu sebepten yazın sıcak havalarda bitkinin yapraklarına da yağmurlama biçiminde sulama yapmanız çok yararlı olur. Böylece nem gereksinimi karşılayacaktır.

Toprak isteği açısından seçici bir bitki değildir. Hemen her tür toprakta rahat bir şekilde yetiştirebilinir. Güzel gelişmesi, uzun yaşaması ve güzel çiçekler vermesi için toprak hususunda biraz özen gösterilmesi gerekir. Organik madde ve humus açısından zengin toprak seçimi her vakit daha iyi sonuçlar verir. Bir de nemli karakterli toprak seçilmesi daha iyi olur.

Melisa çalısı fazla güneş alan yerleri sevmektedir. Böyle yerlerde bolca çiçek açar. Sayısız çiçek açabilen bu bitkiyi yarı gölge yerlerde de yetiştirmek mümkündür. Ancak tamamen gölge olan, gelişimini bir diğer bitkinin engelleyebileceği yerlerde yetiştirmemek gerekir. Çünkü Melisa çalısı engellenmekten hoşlanmamaktadır. Serbestçe büyümek, büyümek, çiçeklenmek ister.

Toprak geçirgenliğini sağlanılması için ponza taşı veya perlit kullanılabilinir. Bitki su hususunda hassastır. Bilhassa sıcak havalarda toprağının kurumasına izin vermeden sulanması gerekir. Aksi halde az çiçeklenir ve gelişimi de olumsuz doğrultuda etkilenebilir. Toprak yüzeyi kurumaya başlayınca sulamasını yapılmalıdır. Az sulamak bitkinin kurumasına, çok aşırı sulamak ise köklerinin çürümesine neden olabilir.

Dikim yeri:  Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen:  Orta Saksılar, Geniş saksılar, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Hızlı

Çiçeklenme dönemi:  İlkbahardan sonbahara kadar sürekli çiçek açar

Dona dayanıklılık:  Donlara yarı dayanıklı

İklim kuşağı:  Soğuğa yarı dayanıklı türlerden olup -6 dereceye kadar kısa süreli soğuklara dayanabilir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir